Genel Müdür MesajıTürk Hava Kurumu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1925 yılında kurulmuş olan Türk milletinin fitre, zekat ve kurban derileri gibi ulvi bağışlarıyla bugüne gelen milli bir kuruluştur. Türk halkının destek ve yardımları ile kamu yararına faaliyet gösteren güçlü, güvenilir ve köklü bir kuruluş olmanın bilinci ile ülkesi ve tüm paydaşlarının menfaatini birlikte gözeten modern ve şeffaf yönetişim ilkelerini benimsemiş yönetim anlayışı ile stratejilerini devam ettirmeyi hedeflemektedir.

THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri, Türkiye’de askeri, sivil, sportif havacılığın desteklenmesi amacıyla SHY-145 yetkisi kapsamında, 2013 yılında sivil havacılık sektörüne hizmet vermeye başlamıştır. Sivil havacılık sektöründe sahip olduğu üst seviyeli teknik alt yapıya sahip olan THK Teknik A.Ş., hava aracı ve komponentlerin planlı bakımları ve arıza giderme faaliyetlerinde ülkemizin önde gelen kuruluşları arasında yer almayı başarmıştır. Bakım faaliyetlerinin yanı sıra THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. alanında uzman eğitmenlerin bulunduğu eğitim kadrosuyla bağımsız havacılık kuruluşlarına eğitim imkanı sunmaktadır.

Türk Hava Kurumu ailesinin gururlu bir üyesi olan THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü olarak 20.12.2019 tarihi itibari ile göreve gelmiş bulunmaktayım. Göreve gelişim ile birlikte; 2020 yılının ilk günlerinden itibaren yapısal reformlara gidilmiş ve tüm lojistik ve bakım faaliyetlerinin planlama safhasından hizmetlerin son çıkış noktasına kadar SHY-145 yetkisi kapsamında gerekli kalite prensipleri gözetilmiş ve süreçler kontrol altına alınmıştır. Bu kapsamda;
- Uçak bakım, plan ve uygulama etkinliğinin sağlanması ve THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş.’nin sivil havacılık sektöründe yer alan diğer grup dışı şirketlere yönelik hizmet kalitesinin artırımı için Sürekli Uçuşa Elverişlilik Kuruluşu olmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.
- Tüm lojistik yapılanma tek elden yönetime alınarak depolar birleştirilmiş ve tedarik tek elden yönetilir hale gelmiştir. Malzeme yönetim sistemimizde tek merkez odaklı tedarik sistemine geçilerek malzeme tedarik ve kullanım süreçlerinde etkinlik hedeflenmiş olup, önemli oranda tasarruf sağlanmıştır.
- İnsan kaynakları, finans ve muhasebe birimlerimiz THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. bünyesine alınarak daha etkili bir yönetim anlayışı benimsenmiştir.
- Isparta tesislerimizde faaliyetleri devam etmekte olan EC-135 Helikopterleri’nin idare ve işletmesinin tek merkez odaklı yönetilmesi ve uçuş emniyetinin geliştirilmesi için Ankara THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. tesislerine transferi gerçekleştirilmiştir.
- CL-215 uçaklarının yangın sezonuna hazırlık çalışmaları kapsamında gerekli tüm bakımları yapılmış olup, ülkemize hizmet vermeye devam edecektir.

Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde yer alan Jandarma Genel Komutanlığı’na ait olan 18 adet Mi-17 Helikopterleri Depo Seviyesi Bakım Projesi devam etmektedir. Isparta tesislerimizde devam etmekte olan Mi-17 Helikopterleri DSB-2 Projesi’nin, yönetim ve kontrol hususları göz önüne alınarak Ankara THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. tesislerine alınmasına yönelik çalışmalarda son aşamaya gelinmiştir.

Türk Hava Kurumu, yurtiçinde yer alan 125 adet şubesi ve işletmesinde uçak, helikopter, planör, paraşüt ve balon bulunan, faaliyetleri ile Türk gençliğine havacılığı tanıtmak, sevdirmek, havacılık eğitimi ve faaliyetinde fırsat vererek ülkemizin her yanında havacılık faaliyetlerini yaygın olarak sürdürmektedir.

Ülkemizde kurulan ilk sivil havacılık teşkilatı olarak Sivil Havacılık sektöründe faaliyet gösteren uçak bakım şirketleri ve uçuş okulları ile yapılan bakım iş birliği anlaşmaları çerçevesinde bakım yetkileri ve hizmetlerini vermekten ve yeniden yapılanarak daha dinamik hizmet kalitesi ile sizlerle işbirliği yapmaktan onur duyarız.

Dr. Cemal BALIKÇI
GENEL MÜDÜR