TAHRİBATSIZ MUAYENE

TAHRİBATSIZ MUAYENE

NDT ATÖLYESİ  D1- Özel yetki  (D1-Rating)

THK Teknik A.Ş. Uçak Bakım  Merkezimizde Tahribatsız Muayene (NDT) Testleri Profesyonel Anlayış ve Yaklaşımla Uygulanmaktadır.

THK Teknik A.Ş. Tahribatsız Muayene (TM) “Non-destructive Testing (NDT)” Atölyesi departmanı 30 yılı aşkın tecrübeli ve deneyimli personeli ile D1- Özel “D1-rating” yetkisi kapsamında özellikle Genel Havacılık ve Sportif havacılık alanındaki müşterilerine sunmaktadır. Müşterilerimize ait uçak ve motor yapı elamanları ile komponentlerine;

a  Eddy-Current,

b  Ultarsonik kontrol,

c  Manyetik Parçacık ve

  Flourescent Penetrant olmak üzere dört (4)  farklı yöntemde sahip olunan  bilgi birikim ve deneyimle itinayla uygulamakta ve standartlara uygun olarak dökümante etmektedir.

 

1  Türkiye’de Genel Havacılık, Hava Taksi Uçakları ve Sportif Havacılık bakım onarımı denildiğinde bu alanda ilk akla gelen Türk Hava Kurumu (THK) Teknik A.Ş. “TAA Technic inc”  bünyesinde faaliyet gösteren NDT Atölyesi personeli gelişmiş son teknoloji cihaz ve ürünlerini müşterilerine verdiği TM hizmetlerinde kullanmaktadır.

 

2  Profesyonel bir anlayış çerçevesinde yetişmiş uzman ve mühendis kadrosuyla Uçak ve Motor üreticisi firmaların, Ulusal ve Uluslararası Sivil Havacılık Otoritelerinin belirlediği standartlarda, müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarına karşılık verebilecek kalitede hizmetler sunulmaktadır.

 

3  Türkiye’de Genel Havacılık ve Hava Taksi Uçakları ve Sportif Havacılık alanında lokomotif görevi yapan THK Teknik A.Ş., THK Üniversitesinin akademik çalışmalarını  desteklemekte ve bölgesinin en donanımlı TM atölyesine sahiptir.

 

 

Uçak Tipi Bazında Tahribatsız Muayene  (NDT) Kabiliyetlerimiz

1  THK Teknik A.Ş. “TAA Technic inc”  bünyesinde faaliyetlerini yürüten NDT Atölyesi Birimi tarafından uygulamaları yapılmakta olan Tahribatsız Muayene alanında, yüzü (100) aşkın referans standardı ve son teknoloji kontrol cihazları ile birçok alanda olduğu gibi bu alanda lider uygulayıcı konumundadır.

 

2  Çatımız altında mevcut “D1 Class” kabiliyetleri çerçevesinde CL-215 Bombardier, Cessna 172 , 208, 401, 402 (Cessna series), Piper PA 44, Cheyenne, Technam  uçaklarında ve EC-135 helikopter (Motor, iniş takımı, jant ve fren sistemleri vb.)  ve Planörlerin (Puchacz series) ve Silindirli Motor (Lycoming, Continental, Rotax  Series) yapı elemanları ve komponentlerinde TM hizmetlerini vermektedir.

 

3  İstenilmesi durumunda yurt içinde TM uygulamaları için sahip olunan yetkiler kapsamında  (D1 Rating) en kısa sürede personel görevlendirilmesi yapılabilmektedir.

Genel Havacılık Sektöründe Tahribatsız Muayene  ve Gereksinimleri Nelerdir?

1  Havacılıktaki Tahribatsız Muayene (TM); EASA PART 145.A.45’te uçak, motor veya pervane üreticileri tarafından belirtildiği şekliyle, servisteki hava aracının (uçak, helikopter vb.) yada uçak komponentinin uygunluğunun korunması amacıyla sürdürülen kontroller bütünüdür.

 

2  Ülkemizde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 24.10.2011 tarihinde yayımlanan Sivil Havacılık TM Talimatı  (SHT-NDT) ile Ulusal Havacılık TM Kurulu SHGM “NANDTB-TR” resmen tanınmıştır. Havacılık sektöründe TM alanında faaliyet gösteren Bakım Kuruluşları ve Onaylı Eğitim Kuruluşları için gereklilikler SHT-NDT talimatında belirlenmiştir.

 

3  Havacılıkta karşılaşılan ve türüne göre aranılan süreksizlikler, yorulmaya bağlı çatlaklar (fatigue cracks), korozyon (corrosion), sünme (creep) ve kompozit yapılardaki hasarlar (v.b) dir. Bir malzemenin normal fiziki yapısında ve  konfigürasyonunda meydana gelen kesintiler TM metotları ile kolaylıkla belirlenebilmektedir. Servis sırasında oluşan süreksizliklerine ilave olarak,  imalatı gerçekleştirilen uçak, motor yapı elamanı yada komponentlerin süreksizlik tespitlerinde üretim tekniklerine uygun TM yöntemleri uygulanabilmektedir.

 

4  Genel olarak yorulma süreksizliklerinin aranmasında Sıvı Penetrant Kontrolü (PT), Manyetik Parçacık Kontorlü (MT) ve Girdap Akımları Kontrolü (ET) tercih ediliyorken, yapı içerisinde kalan süreksizliklerin tespitinde hacimsel metotlardan Ultrasonik Kontrolü (UT), X-Işınları Radyografisi (RT) ve Termografi Kontrolü (TT) tercih edilir. Havacılıkta ve firmamızda kullanılan Tahribatsız Muayene metotları ve bunlara ilişkin süreksizlik çeşitleri aşağıdaki sunulmaktadır.

 

TAHRİBATSIZ MUAYENE METODU

TEST  UYGULAMA ALANI

Sıvı Penetrant Kontrolü (PT),

Liquid Penetrant

Alüminyum ve çelik alaşım malzemelerin yüzeye açık süreksizliklerinin tespitinde.

Manyetik Parçacık Kontorlü (MT), Magnetic Particle 

Mıknatıslanma özelliği olan ferromanyetik malzemelerde yüzeye açık ve yüzeye yakın süreksizliklerinin tespitinde.

Girdap Akımları Kontrolü (ET) ,

Eddy Current

Elektrik iletkenliğine sahip malzemelerdeki yüzeye açık ve yüzeye yakın süreksizliklerin tespiti. Malzeme iletkenlik ölçümleri de bu metod kapsamına girmektedir. 

Ultrasonik Kontrol (UT)

Ultrasonic Control

Malzemelerin yüzeysel ve hacimsel kontrolleri. Kalınlık ölçümü de bu metod kapsamına girmektedir.