Genel Müdür MesajıTürk Hava Kurumu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1925 yılında kurulmuş olan Türk milletinin fitre, zekat ve kurban derileri gibi ulvi bağışlarıyla bugüne gelen milli bir kuruluştur. Türk halkının destek ve yardımları ile kamu yararına faaliyet gösteren güçlü, güvenilir ve köklü bir kuruluş olmanın bilinci ile ülkesi ve tüm paydaşlarının menfaatini birlikte gözeten modern ve şeffaf yönetişim ilkelerini benimsemiş yönetim anlayışı ile stratejilerini devam ettirmeyi hedeflemektedir.

THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri, Türkiye’de askeri, sivil, sportif havacılığın desteklenmesi amacıyla SHY-145 yetkisi kapsamında, 2013 yılında sivil havacılık sektörüne hizmet vermeye başlamıştır. Sivil havacılık sektöründe sahip olduğu üst seviyeli teknik alt yapıya sahip olan THK Teknik A.Ş., hava aracı ve komponentlerin planlı bakımları ve arıza giderme faaliyetlerinde ülkemizin önde gelen kuruluşları arasında yer almayı başarmıştır. Bakım faaliyetlerinin yanı sıra THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. alanında uzman eğitmenlerin bulunduğu eğitim kadrosuyla bağımsız havacılık kuruluşlarına eğitim imkanı sunmaktadır.

Türk Hava Kurumu ailesinin gururlu bir üyesi olan THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü olarak göreve geldiğim 2020 yılının ilk günlerinden itibaren yapısal reformlara gidilmiş ve tüm lojistik ve bakım faaliyetlerinin planlama safhasından hizmetlerin son çıkış noktasına kadar SHY-145 yetkisi kapsamında gerekli kalite prensipleri gözetilmiş ve süreçler kontrol altına alınmıştır. Bu kapsamda;

Uçak bakım, plan ve uygulama etkinliğinin sağlanması ve THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş.’nin sivil havacılık sektöründe yer alan diğer grup dışı şirketlere yönelik hizmet sunulması amacıyla Sürekli Uçuşa Elverişlilik (CAMO) Kuruluşu tamamlanarak SHGM yetkisi alınmıştır.
Isparta tesislerimizde faaliyetleri devam etmekte olan EC-135 Helikopterlerinin idare ve işletmesinin tek merkez odaklı yönetilmesi ve uçuş emniyetinin geliştirilmesi için Ankara THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. tesislerine transferi gerçekleştirilmiş olup faaliyetlerine artan bir etkinlikle devam etmektedir.
Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde yer alan Jandarma Genel Komutanlığı’na ait olan 18 adet Mi-17 Helikopterleri Depo Seviyesi Bakım Projesi devam etmektedir. Bu kapsamda 18 adet helikopter modernizasyonu tamamlanmış olup helikopterlerin garanti süreçleri etkin bir biçimde sürdürülmektedir.
Kurulan ve geliştirilen etkili koordinasyon ile TECNAM Uçakları için yetkili bakım kuruluşu yetkisi alınmış olup, kuruluşumuz yeni bir tip uçağın bakım kabiliyetini kazanmış ve aynı zamanda malzeme tedarikinde önemli, indirim sağlanmıştır.
Tüm lojistik yapılanma tek elden yönetime alınarak depolar birleştirilmiş ve tedarik tek elden yönetilir hale gelmiştir. Malzeme yönetim sistemimizde tek merkez odaklı tedarik sistemine geçilerek malzeme tedarik ve kullanım süreçlerinde etkinlik hedeflenmiş olup, önemli oranda tasarruf sağlanmıştır.
Finans ve muhasebe birimlerimiz THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. bünyesine alınarak daha etkili bir yönetim anlayışı benimsenmiştir.
Bakım yetkimiz kapsamında bulunan B2 Rating Lycoming Motor overhaul kabiliyetimizi 25 farklı tip/modele yükseltilmiştir.
Onay kapsamımızda olmayan 4 farklı Çok Hafif Hava Aracını onay kapsamımıza dahil ederek kabiliyetlerimizi geliştirme süreçlerine devam etmekteyiz.

Türk Hava Kurumu, yurtiçinde yer alan 125 adet şubesi ve işletmesinde uçak, helikopter, planör, paraşüt ve balon bulunan, faaliyetleri ile Türk gençliğine havacılığı tanıtmak, sevdirmek, havacılık eğitimi ve faaliyetinde fırsat vererek ülkemizin her yanında havacılık faaliyetlerini yaygın olarak sürdürmektedir.

Ülkemizde kurulan ilk sivil havacılık teşkilatı olarak Sivil Havacılık sektöründe faaliyet gösteren uçak bakım şirketleri ve uçuş okulları ile yapılan bakım iş birliği anlaşmaları çerçevesinde bakım yetkileri ve hizmetlerini vermekten ve yeniden yapılanarak daha dinamik hizmet kalitesi ile sizlerle işbirliği yapmaktan onur duyarız.

Dr. Cemal BALIKÇI
GENEL MÜDÜR